دسته بندی فروشگاه

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

واتساپ

ترفندهایی برای چسباندن قطعه‌ی پرینتی به بِد

ترفندهایی برای چسباندن قطعه‌ی پرینتی به بِد

ترفندهایی برای چسباندن قطعه‌ی پرینتی به بِد

شما نمی‌توانید یک خانه‌ی محکم را بر روی یک پایه متزلزل بسازید, و نمی‌توانید یک قطعه‌ی پرینتی فوق‌العاده داشته باشید مگر اینکه لایه اولتان به بِد پرینتر بچسبد. فاکتورهای متعددی جلوی چسبیدن لایه‌ی اول را می‌گیرند, برای مثال, صفحه‌ی ساخت ناهموار, اکسترودری که خیلی نزدیک یا خیلی دور است, سرعت و مشکلات خنک کننده. اما همه‌ی این‌ها به یک اندازه اذیت کننده هستند! همه‌ی ما فرآیند دیوانه کننده پرینت و پرینت مجدد را تجربه کرده‌ایم و اگر لایه‌ی اول به خوبی نچسبد بیشتر و بیشتر ناامید می‌شویم.

راه‌های زیادی به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که لایه‌ی اولتان به‌درستی به بِد می‌چسبد. در اینجا بعضی از محبوب‌ترین این روش‌ها را برای شما توضیح می‌دهیم.

بِد پرینتر را تراز کنید

اولین چیزی که شما باید بررسی کنید, تراز بودن بِد است. وسوسه نشوید که از این مرحله بگذرید یا بِد را با چشم تراز کنید. اگر بِد تراز نباشد, ممکن است یک طرف بِد بسیار به نازل نزدیک باشد, در حالی که طرف دیگر از نازل دور است, نتیجه‌ی این اتفاق چسبندگی ناهموار لایه‌ی اول می‌باشد. در صورت نیاز پیچ‌های صفحه‌ی ساخت را سفت یا شل کنید تا بِد را تراز کنید. بسیاری از کاربران در این مرحله از “تست کاغذ” استفاده می‌کنند: یک ورق کاغذ معمولی را بین نازل و بِد پرینتر قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که در طول سطح به یک اندازه به کاغذ فشار وارد می‌شود. برای یک تست کامل تر, نرم‌افزار اسلایسر Simplify 3D قابلیتی دارد که به شما کمک می‌کند. حتماً از چند پرینت آزمایشی کمک بگیرید تا مطمئن شوید که سطحتان هموار است. 

فاصله نازل را تنظیم کنید

حتی اگر بِد شما کاملاً تراز است, احتمال دارد که نازل بسیار به صفحه‌ی پرینت نزدیک باشد. اگر این اتفاق بیفتند, نازل بر روی بِد کشیده می‌شود و نمی‌تواند فیلامنت را اکسترود کند. متقابلاً, امکان دارد نازل خیلی از صفحه‌ی ساخت دور باشد, که باعث می‌شود فیلامنت قبل از چسبیدن به سطح خشک شود. برای تنظیم فاصله نازل, شما می‌توانید سخت‌افزار خود را اصلاح کنید یا از یک نرم‌افزار مانند Simplify 3D برای ویرایش G-code محور Z استفاده کنید.

صفحه‌ی ساخت را اصلاح کنید

هر فیلامنت خواص خاص خودش را دارد, که شامل قابلیت چسبیدن (یا نچسبیدن) به مواد مختلف هم می‌شود. سازندگان پرینتر سه بعدی از این نکته اطلاع دارند, و معمولاً برندهای مختلف فیلامنت را برای استفاده در پلتفرمشان پیشنهاد می‌دهند. برای مثال, فیلامنت PLA با استفاده از ورق‌های BuildTak به‌راحتی به صفحه‌ی ساخت می‌چسبد. از طرفی دیگر, فیلامنت ABS, به بِدهای شیشه‌ای گرم شده بهتر می‌چسبد. اگر شما قصد دارید به‌صورت مستقیم بر روی صفحه‌ی ساخت پرینت بگیرید, بهتر است قبل از پرینت آن را با کمی آب یا الکل تمیز کنید.

علاوه بر پلتفرم‌های ساخت مخصوص, یک سری گزینه‌ی کمکی برای ایجاد پیوند محکم‌تر بین فیلامنت و صفحه‌ی ساخت وجود دارد! یکی از ترفندهای موردعلاقه کاربران, پوشاندن صفحه‌ی ساخت با چسب نواری و بعد استفاده از یک لایه‌ی نازک از چسب ماتیکی می‌باشد. این ترفند مخصوصا برای پرینت فیلامنت PLA بر روی سطح گرم نشده جوابگو  می‌باشد. چسب نسوز (نوار کپتون) برای فیلامنت ABS خوب است. (می‌توانید این محصولات را در فروشگاه سایت آرسه تهیه کنید.) محصولات دیگری نیز هستند که کاربران از آن‌ها استفاده می‌کنند مانند اسپری مو و ترکیب فیلامنت ABS و استون. و به هیچ‌وجه از آزمایش کردن برای یافتن بهترین ترفند برای پرینتر و فیلامنتتان نترسید.

منبع مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *